Tarihçemiz

                                                                  okul           fgdg

 

25 – 30 Haneden ibaret olan 30 Ağustos Mahallesi sakinleri, çocuklarını okutmak için önceki adıyla Etimesgut İlkokulu’na, şimdiki adıyla Etimesgut İlköğretim Okulu’na gönderirlermiş. Bu okulun mahalleye uzak olması ve çocukların gidiş gelişlerindeki zorluğu gören mahalle sakinleri bir araya gelerek bir dernek kurup 1800 m2’lik arsa temin ederek bir okul yaptırmaya karar vermişlerdir. Bu gayelerine ulaşmak için mahalleye ilk yerleşen kişi olan Bekir GÜNEŞ adından da esinlenerek “Güneşevler Güzelleştirme ve İlkokul Yaptırma Derneği” adında bir dernek kurarak, yapacakları okula ise “Güneşevler İlkokulu” adını verirler. Bu dernek yöneticileri içtenlikle çalışırlar. Ancak maddi imkânların yetersizliğinden dolayı okul için yeterli kaynağı sağlayamazlar. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile diyaloğa geçerek okulun,  alınan arsa üzerine yapılmasını talep ederler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü 1969 yılında okulun yapımını tamamlar.  İnşası tamamlanan okul binası; müdür, müdür yardımcısı, öğretmenler ve beslenme odası ile bir salon ve beş adet derslikten oluşarak eğitim öğretime başlar.
            

 

Ancak ilk yıllarda herhangi bir sıkıntı olmamasına rağmen, nüfusun hızla artması sebebi ile 30 Ağustos Mahallesinden daha sonra Süvari ve Kazım Karabekir Mahalleleri adında iki yeni mahalle daha meydana gelir. Okulumuzun bulunduğu saha Süvari Mahallesi sınırları içerisinde kalır. Nüfusun yoğunlaşması sonucu, öğrenci sayısındaki artıştan dolayı derslik sayısında yetersizlik otaya çıkar.
           

  Bunu gidermek amacıyla salon ikiye bölünüp, ayrıca beslenme odası da derslik yapılarak üç yeni derslik kazanılır ve okul sekiz dersliğe kavuşmuş olur. Birkaç yıl sonra bu derslik sayısı da yetersiz kalınca, okul derneği teşebbüse geçip, okul bahçesinde mevcut olan depoya ek yapar ve iki derslik daha kazanır. Bu iki derslik için İl Milli Eğitim Müdürlüğünden zorunlu olarak eğitim ve öğretim yapılabilir onayı alınarak 1978 yılında bir planlı, bir de geçici binaya kavuşarak derslik sayısını on taneye çıkarır. Öğrenci sayısındaki yoğun artıştan dolayı, ikili öğretime geçme mecburiyeti doğar ve ikili öğretime geçilir.
            

Okulun depo eksikliğini gidermek maksadıyla okul binasının güney cephesine bağımsız olarak üç bölümlü bir depo inşa edilir. Isıtma sistemi sobalı olarak düzenlenmiş olan okulda, 1995 yılında kalorifer teçhizatı döşetilerek kaloriferli ısıtma sistemine geçilmiş; elektrik, su tesisatı yenilenmiş ve çürümüş olan ahşap pencere doğramaları PVC esaslı doğrama ile değiştirilmiştir.
            

1996–1997 Eğitim-Öğretim yılında okul bünyesinde “Anasınıfı” açılmıştır. Okulun açılışından 1997 yılına kadar 3495 öğrenci normal eğitimden, 66 öğrenci de dışarıdan bitirme sınavlarına girerek mezun olmuştur. Atatürk’ün doğumunun 100.Yılında düzenlenen okuma-yazma kursuna 89 kişi katılarak okur-yazar belgesi almışlardır.
           

  1997–1998 Eğitim-Öğretim yılında 4306 Sayılı Kanunla İlköğretim sekiz yıla çıkmasından dolayı okulun adı “Güneşevler İlköğretim Okulu” adını almıştır.
           

  Etimesgut’un ilçe olmasından sonra, yapılan imar planı düzenlemesinden dolayı 1800 m2  olan arsaya ilave olarak 1042 m2 arsa daha verilmiş, ayrıca hayırsever bir vatandaşın bağışlamış olduğu 386 m2 arsa ile birlikte toplam olarak 3228 m2 arsaya kavuşmuştur. Öğrenci sayısındaki artıştan dolayı yetersiz hale gelen okul binası için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ek bina talebinde bulunulmuştur.  

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan yeni binadaki eğitim-öğretim 2003-2004 Eğitim-Öğretim yılından itibaren devam etmektedir. Yazdır: